Мистецтво
КРОК 1
Святкова казка Розгляньте картину “Різдвяна казка” сучасної української художниці й ілюстраторки Вікторії Ковальчук на с.54
Знайомимося з художницею Вікторією Ковальчук — українська художниця-графік, ілюстраторка, дизайнерка, літераторка. Живе і працює у Львові. Вікторія Ковальчук лауреат Державної премії ім. Лесі Українки та Літературної премії ім. Олени Пчілки, дипломант конкурсів “Мистецтво книги”, міжнародних художніх виставок. Любов до малювання у Вікторії Ковальчук проявилася з раннього віку, вона з дитинства відвідувала художні гуртки, у 12 років вступила до вечірньої художньої школи. Навчалась у Львівській спеціалізованій математичній школі. Паралельно з образотворчим мистецтвом захоплювалася літературою. Була активним членом літературного гуртка. За розповідь “Миролька” стала переможницею обласного літературного дитячого конкурсу. Авторка й нині працює в декількох літературних жанрах — пише казки, новели, притчі та повісті. Оформила близько 200 книжок різних жанрів, серед них понад 30 — для дітей. Переконана, що “Книжка для дитини – дороговказ, а не розвага. Тому так важливо, аби вона була світлою, якісною, мудрою. Художник дитячих книг — той, що зберіг дитячість і не цурається її, адже багато що можна побачити серцем”. Розробила оригінальне оформлення українського “Букваря”, який отримав Диплом І-го ступеня на Всеукраїнському конкурсі “Мистецтво книги” (2000 р.) і був названий найкращою книжкою року. “Буквар” витримав 9 перевидань. 4 роки художниця ретельно працювала над книжкою “Український стрій”, присвяченою народному вбранню, — збирала польовий матеріал по всій країні, розробила оригінальну концепцію науково-популярних ілюстрацій. У 2001 р. книжку визнали найкращою книжкою року. Останнім часом художниця працює над власним напрямом, який називає “приколізмом”. Це — своєрідний протест проти цивілізації споживання, занепадницьких настроїв постмодернізму.
КРОК 3
Історія в одній картині
Іноді в одній картині художник може вмістити цілу історію. Придивіться до картини Вікторії Ковальчук іще раз. Як художниця зобразила зиму? Де чобіток зими? Чому вона його загубила? Пригадайте, що таке небилиця. Чи можна назвати картину небилицею? Чому? Розкажіть казкову історію, яку намалювала художниця.
КРОК 5
Візерунки заметілі
Практична робота с.55
Намалюй казково-зимову картину фломастером одного кольору !
Фото картини надіслати вчительці.
КРОК 2
Святкова казка
Розгляньте картину “Різдвяна казка” сучасної української художниці й ілюстраторки Вікторії Ковальчук.на с.54
Зима багата на цікавинки й дива: вона і закінчує рік, і починає новий, тільки взимку випадає пухнасте диво — сніг, тільки взимку є стільки веселих розваг, тільки взимку… Уявіть, що люди на одній половині Землі й гадки не мають що таке сніг і що буває так холодно, що вода надворі застигає, а на іншій — сніг і лід взимку звичні. У картині зустрілися казка й реальність. Художниця реалістично змалювала ознаки зими — у фантастичному вальсі кружляють сніжинки, ми бачимо, як сніг немовби тепла ковдра зігріває травичку — і раптом невідомо звідки чобіток із велетенськими писанками, молоко з глечика, який стоїть на місяці… Художниця Вікторія Ковальчук назвала картину “Передчуття свята”.
Чи подобається картина з першого погляду?
Чи вражає? Чим саме?
Поміркуйте, як виникає святковий настрій, хто і як його створює.
Який настрій панує на картині?
Чи можна назвати картину святковою? Веселою? Казковою? Небиличною?
Знайдіть на картині передчуття свята.
Що веселого, святкового, несподіваного тут відбувається?
Чим незвичайна ця картина? Придумайте їй назву. Який час доби на картині?
Чи темно на ній?
Звідки тут світло?
Чому під снігом зелена трава?
Хто головний герой картини?
Як художниця змалювала Землю? Чому саме так? Як художниця зобразила сніг? Якого він кольору?
Як ви думаєте, яку країну змалювала художниця? Чому ви так вважаєте?
Що на картині казкове, а що можна побачити навколо?
КРОК 4
Послухайте українські народні колядки і щедрівки.
(Можна підспівувати колядки та щедрівки, розучити ту, яка сподобалася найбільше.)
Чи пасують вони до картини? Чому?
Пригадайте, які колядки і щедрівки ви знаете, наспівайте їх.